Власники нерухомості отримуватимуть sms про реєстраційні дії щодо їх майна
Жовтень 31, 2016
Мін’юст закликає громадські організації негайно внести зміни до статутів
Листопад 21, 2016
Показати все

Комітет ВР підтримав проект про стягнення необґрунтованих активів

Передбачено введення інституту стягнення в дохід держави необґрунтованих активів до закінчення кримінального провадження у корупціонера

417-1Міністр юстиції Павло Петренко повідомив, що Комітет Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя рекомендував прийняти в першому читанні урядовий законопроект № 5142 про забезпечення стягнення в дохід держави необґрунтованих активів.

П. Петренко зазначив, що паралельно з законопроектом слід прийняти ще один документ, який чітко визначає, куди саме повинні піти конфісковані кошти.

Законопроектом передбачено запровадження інституту стягнення в дохід держави необґрунтованих активів до закінчення кримінального провадження, в ході якого і були виявлені такі активи, правомірність походження яких не доведена, в той час як підозрюваний в корупційному злочині фактично може ними користуватися і розпоряджатися. У світовій практиці правозастосування цей інститут називається Non-Conviction Based Asset Forfeiture, або «громадянська конфіскація».

Стягнення необґрунтованих активів є окремим інструментом примусового припинення права власності поряд з конфіскацією та спеціальної конфіскацією в кримінальному праві, але не служить альтернативою їм і не може застосовуватися паралельно.

На відміну від об’єктів спеціальної конфіскації, об’єктами стягнення необґрунтованих активів є майно, яке не має безпосереднього зв’язку з злочином, в ході розслідування якого воно виявлено.

При цьому, на відміну від конфіскації, стягнення необґрунтованих активів не є санкцією за вчинення правопорушення.

Стягнення необґрунтованих активів в дохід держави буде відбуватися незалежно від гарантованих законодавством їх власнику імунітету або будь-яких інших особливостей його правового статусу.

Пропонується застосовувати інститут тільки до засобів в готівковій та безготівковій формі в національній та іноземних валютах, цінних паперів та іншими платіжними документами, банківськими металами та дорогоцінним каменям, з огляду на можливість швидкого відчуження або перетворення цих видів майна на практиці, а також їх переміщення в просторі і, як наслідок, підвищений ризик їх приховування підозрюваним.

Умовою застосування інституту також є арешт відповідного майна в кримінальному провадженні за правилами арешту, встановленими КПК, а також доведення позивачем існування розумного сумніву щодо обґрунтованості підстав виникнення у підозрюваного в такому виробництві за такими активами майнових прав або можливостей здійснювати дії, тотожні правомочиям власника відповідного майна ( якщо підозрюваний не є власником).

Процедура стягнення необґрунтованих активів буде встановлена в Цивільному процесуальному кодексі з застосуванням загальних принципів цивільного судочинства і особливостей, передбачених окремою главою.

джерело:http://jurliga.ligazakon.ua/news