Суд постановив виселяти боржників по-новому
Вересень 30, 2016
Як повернути товар в магазин
Жовтень 3, 2016
Показати все

Ліквідація ТОВ

likvidaciya-organizacii-z-obmezhenoyu-vidpovidalnistyu

.

Товариство з обмеженою відповідальністю, як і інші господарські товариства, створюється шляхом об’єднання майна учасників. Ця особливість визначає порядок його ліквідації як юридичної особи, яка встановлюється установчими документами. Припинення ТОВ шляхом ліквідації можливо в таких випадках: рішення власників; за судовим рішенням; третій варіант досить рідкісний, але все ж передбачений законом – рішення компетентного державного органу (наприклад, Антимонопольного комітету). На перший погляд процес ліквідації товариства з обмеженою відповідальністю виглядає досить простим, однак, не варто порівнювати його з послугою ліквідація СПД – процедура закриття ТОВ в Україні досить зарегульована. Перш за все варто зазначити, що закриття ТОВ – це лише один із способів припинення юридичної особи, законодавство передбачає, що припинення товариства з обмеженою відповідальністю можливо також шляхом реорганізації. Порядок ліквідації ТОВ досить прозоро прописаний законодавством України, проте в процедурі є ряд підводних каменів, уникнути які може виключно досвідчений ліквідатор. Для загального розуміння процедури закриття ТОВ в Україні, розглянемо основний алгоритм процесу:

Першим етапом є прийняття власниками товариства з обмеженою відповідальністю рішення про ліквідацію ТОВ. Рішення приймається на зборах засновників – при цьому кворумом є наявність на зборах не менше 60 голосів (кворум – це легітимність зборів приймати будь-які рішення), другим нюансом є той факт, що за саме рішення про ліквідацію повинна проголосувати більшість власників від числа присутніх на зборах (не загальної кількості засновників ТОВ, а саме присутніх на зборах). Ще одним основним питанням, яке вирішується засновниками є призначення складу ліквідаційної комісії, яка з цього моменту буде виконувати роль керівного органу, тобто з цього моменту посада директора фактично анулюється.

Далі необхідно подати відомості до адміністрації за місцем реєстрації ТОВ. При подачі рішення пред’являються документи, що підтверджують особу та повноваження. Обов’язково візьміть опис прийнятих реєстратором документів. Реєстратор, прийнявши вашу заяву, вносить до ЄДР запис про рішення припинити діяльність ТОВ. Ці відомості надходять до органів податкової служби, ПФУ тощо.

Наступним визначальним етапом є публікація в ЗМІ рішення про ліквідацію ТОВ. Публікацію здійснює держреєстратор в спеціалізованому журналі. З моменту публікації починається відлік двомісячного періоду для заявлення кредиторами претензій до товариства. Детальніше розглянемо, що ж це за два місяці, які даються для пред’явлення вимог кредиторами ТОВ. Припустимо, у вас є борг за постачання канцелярії. Ви прийняли рішення закрити ТОВ. Кредитор побачив оголошення про вашу ліквідації (особисто ви не повинні сповіщати нікого) – пред’явив вам вимогу про повернення грошей. У разі непогашення боргу, процедура ліквідації може перетворитися в досить складну процедуру банкрутства. Якщо ж кредитор не побачив оголошення про закриття ТОВ – через два місяці він втрачає права на повернення боргу. Описане вище наведене виключно для вашого загального розуміння і не є стандартом, оскільки існують різні нюанси процесу розрахунку з кредиторами.

Паралельно з процесом розрахунку з кредиторами починається процедура зняття з обліку в різних держорганах, як правило, це податкова служба, органи пенсійного фонду та інші. Процес зняття з обліку супроводжується позачерговими перевірками діяльності ТОВ – предметом яких є правильність нарахування і сплати податків та зборів: ПФ перевіряє зарплатні та подібні збори, а органи ДФС – податкові платежі. Одним з нюансів таких перевірок є період, що перевірявся. Так, ПФ перевіряє весь термін, в якому в ТОВ існували трудові правовідносини, а органи ДФС перевіряють останні три роки (за деякими винятками). Зняття з обліку підтверджується відповідними довідками. Такожє на даному етапі закриваються рахунки в банку.

Після закінчення вищевказаних процедур, глава ліквідкомісії ТОВ подає реєстратору документи, що підтверджують завершення процедури ліквідації ТОВ. На підставі яких, останній вносить до ЄДР запис про припинення діяльності ТОВ. З цього моменту товариство з обмеженою відповідальністю можна вважати ліквідованим. Вибираючи ліквідатора орієнтуйтеся на тривалість процесу ліквідації – не кожен юрист буде надійний в таких часових рамках.

Щоб закрити ТОВ державному реєстратору подаються такі документи: До початку ліквідаційної процедури: письмове рішення засновників (учасників чи уповноваженого органу) про майбутню ліквідацію ТОВ; Після проведення ліквідаційної процедури: заповнена реєстраційна картка; довідки ДФС і ПФ про відсутність заборгованості у ліквідованого ТОВ; довідка з архіву про прийняття на зберігання документів, що підлягають тривалому зберіганню.

Акційна вартість ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю у місті Івано-Франківськ та Івано-Франківській області становить від 3000 гривень.