В Україні триває шоста хвиля мобілізації, а дії військкоматів люди все частіше називають «свавіллям».
Служити своїй Батьківщині повинен кожен, але тільки в рамках закону, тому ми запитали у юристів, що таке ухилення, яка за нього відповідальність, хто і як має право вручити повістку і що робити в спірних ситуаціях – докладна інструкція від юриста додається.
На питання щодо мобілізації нам відповіли: помічник військового комісара з правової роботи Одеського обласного військового комісаріату Обухів Олег Володимирович і правозахисник, ініціатор проекту «Як приручити Закон» Антон Деньгуб (р. Дніпропетровськ).
Чи Правда, що повісток повинно бути три: запрошення для звірки облікових даних, порядок і мобілізаційне розпорядження?
Юрист військкомату: Є три різні документи, якими військовозобов’язані громадяни запрошуються до військкомату. Запрошення, вірніше «повідомлення» вручається особам, які досягли граничного віку перебування в запасі і підлягали виключенню з військового обліку у відповідності з законодавством, що діяло раніше. Зараз граничний вік для всіх виставлений один – 60 років, раніше для різних категорій був від 40-ка до 60-ти років. У зв’язку з тим, що граничний вік піднявся, громадянам потрібно знову стати на військовий облік. Є два види повісток, які надсилаються військовозобов’язаним під час мобілізації: перша – персональна «порядок» – вручається військовозобов’язаному для виклику у військкомат з будь-якого питання. Це може бути уточнення і збір облікових даних, проходження медкомісії (зараз встановлено обов’язкове проходження медкомісії раз на рік для осіб до 35-ти років, для інших військовозобов’язаних не рідше ніж раз на 5 років), запрошення для проходження служби за контрактом, служби в резерві і т. д. Друга – «повістка про відправку» – вручається, коли громадянин підходить за всіма параметрами для призову по мобілізації, при його заклику і направлення у відповідну військову частину.
Антон Деньгуб: якоюсь мірою так, насправді існує: 1) Повістка для звірки даних; 2) Повістка для проходження медкомісії; 3) Повістка з вимогою прибути у зазначене місце і час для проходження служби. Мобілізаційне розпорядження (припис) – це вказівка конкретного призовнику, визнаного придатним до проходження служби, з’явитися в конкретний призовний пункт для розподілу у військову частину. У цьому приписі може бути написано «з’явитися на першу вимогу», без зазначення конкретної дати і часу. Розпорядження вклеюється у військовий квиток.
Правда, що не з’явитися на запрошення для звірки даних – це добровільна справа і ніякої відповідальності за це не буде?
Юрист військкомату: Це не запрошення, це обов’язок для громадян, встановлена законом «Про військовий обов’язок і віськову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Якщо людина не з’явився на виклик у військкомат, то він вчинив адміністративне правопорушення і буде притягнутий до адміністративної відповідальності.
Антон Деньгуб: Правда, якщо вам прийшло саме запрошення, а це документ суворої звітності, то це ваш особистий вибір. На перших хвилях мобілізації запрошення масово розсилали. Якщо вам вручили повістку, в якій ви розписалися, тобто були офіційно повідомлені, за неявку ви будете відповідати за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф від 85 до 119 гривень. За повторну неявку протягом року, сума штрафу збільшується від 170 до 235 гривень.
Існує думка, що якщо не підписуватися в порядку, ніякої відповідальності не буде, це так?
Юрист військкомату: Якщо людина не підписався в порядку, то група оповіщення, яка проводить вручення, складе акт про те, що цьому громадянинові порядок вручалася, вручена, але від підпису на корінці повістки військовозобов’язаний відмовився. І це буде вважатися фактичним доказом того, що громадянин про необхідність своєї явки до військкомату повідомлений, і він все одно понесе відповідальність за неявку.
Антон Деньгуб: В таких випадках військкомат зобов’язаний скласти акт про відмову Вами одержання повістки. Не підписувати порядок гірше, оскільки наступним кроком співробітників військкомату буде передача вашої справи в правоохоронні органи. Не підписав – значить свідомо уклоняешься, а за це вже може наставати кримінальна відповідальність.
Що стосується місця вручення повістки, як вони повинні вручатися?
Юрист військкомату: Повістки вручаються за місцем проживання, за місцем роботи, вручаються військовими комісаріатами, керівниками підприємств, установ, організацій та сільськими, селищними радами як органами місцевого самоврядування.
Антон Деньгуб: В законі дійсно не визначено таке поняття як «місце вручення». Хоча невелика частина юристів вважає, що законне вручення повістки – це тільки за місцем реєстрації або за офіційним місцем роботи. При цьому поки що судових рішень з приводу незаконних дій військкомату з врученням повісток особисто я не зустрічав. Вручення повістки поштою, по телефону, через родичів – не є вашим законним повідомленням і не несе для вас ніяких наслідків.
Хто має право вручати повістки, чи є у керівників підприємства, наприклад, повноваження для цього? Є приклад, коли Ізмаїльський воєнком зобов’язав підприємства забезпечити явку співробітників у військкомат, законні чи його дії?
Антон Деньгуб: Згідно ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військові комісаріати можуть вимагати «допомагати» закликати військовозобов’язаних і забезпечувати їх явку підприємствам, органам місцевого самоврядування.
Чи має право військовозобов’язаний виїхати за кордон? Які умови його від’їзду, який термін його перебування закордоном?
Юрист військкомату: Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що зміна місця проживання у разі оголошення мобілізації можливе лише з дозволу військового комісара. Місце проживання – це житло, де людина перебуває постійно або тимчасово. Якщо людина проживає в Приморському районі Одеси, а поїхав на термін більше 7-ми днів в Затоку, він зобов’язаний піти в місцевий військкомат і стати там на облік. І де б він не був, військовий облік він повинен дотримуватися. В країні йде мобілізація, і не ми її придумали. Якщо людина за якимись параметрами не потрапляє під мобілізацію, воєнком без проблем дасть дозвіл на його від’їзд.
Антон Деньгуб: Юридичних обмежень при виїзді за кордон військовозобов’язаних немає. Тільки ми не беремо ті випадки, коли, наприклад, щодо особи було порушено кримінальну справу за ухилення, і особу оголошено в розшук.
Якщо людина вже перебуває в аеропорту або на вокзалі і він не повідомив про свій від’їзд, його можуть затримати на місці і не дозволити йому виїхати?
Юрист військкомату: Я свідком таких інцидентів не було.
Антон Деньгуб: Вас можуть затримати, якщо: 1) Є рішення суду про ваше затримання. 2) Ви або в даний момент робите правопорушення або ваш зовнішній вигляд говорить про те, що ви могли бути його учасником раніше – закривавлений одяг, розбита голова, руки. Вас можуть затримати до з’ясування», але при цьому зобов’язані надати медичну допомогу (викликати швидку, або надати її самостійно). 3) На вас вказала, імовірно жертва правопорушення. Наприклад, якийсь чоловік у сірому капюшоні вихопив у жінки сумку і почав тікати, сховавшись за рогом будинку. Жінка підбігає до патрульним і вказує на кут будинку, куди зник чоловік, паралельно описуючи його зростання і особливу прикмету – був у сірому капюшоні. У цей момент з-за рогу виходите ви в схожому сірому капюшоні. 4) Ви схожі на обличчя, розшукуваний міліцією. Вас попросять пред’явити документи, але оскільки немає закону, що зобов’язує носити їх з собою постійно, це може послужити приводом затримати вас на три години до з’ясування особистості.
Якщо громадянина призвали на військову службу, а він має якісь захворювання, які йому не дозволяють її нести. Якщо таке сталося, куди йому жалітися?
Юрист військкомату: Людини призвали на військову службу, а у нього є якесь захворювання? Значить на медкомісії він його сховав. Такого не буває, щоб закликали з наявними у громадянина захворюваннями. У військкомат приносять документи, в яких описані різні захворювання. Захворювання ж не «в голові», воно не може бути надуманим, а повинно бути задокументовано – є аналізи, діагнози тощо. Є наказ Міністра оборони, який визначає, за наявності яких захворювань і виходячи зі ступеня їх тяжкості, громадянина визнають не придатним до військової служби.
А якщо захворювання виявилося потім, вже під час служби?
Юрист військкомату: Тоді військовослужбовець звертається до лікаря військової частини, та той при необхідності направляє його в санітарну частину, медичну роту або батальйон, а далі – в госпіталь. Якщо після лікування військово-лікарська комісія визнає його придатним для проходження військової служби – він буде її продовжувати.
Якщо громадянина призвали на військову службу, а він має якісь захворювання, які йому не дозволяють її нести. Якщо таке сталося, куди йому жалітися?
Антон Деньгуб: Скаржитися потрібно в такому випадку у всі інстанції, починаючи від командира частини, військового комісара району і закінчуючи Міністром оборони! При цьому дуже важливо запам’ятати наступну фразу: я залишаю за собою право залучити вас до кримінальної відповідальності, стягнути кошти за шкоду здоров’ю у разі, якщо моє захворювання посилиться в наслідок проходження військової служби, або спричинить за собою інший, більш істотну шкоду здоров’ю.
Розкажіть, яка буває відповідальність за ухилення від військової служби?
Юрист військкомату: Адміністративна відповідальність настає при порушенні правил військового обліку, неявку за викликом до військкомату, втрати военноучетного документа. Всі ці правопорушення описані в ст. 210 – 210-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Кримінальна відповідальність наступає за ухилення від призову на строкову службу, ухилення від призову осіб офіцерського складу за ст. 335 Кримінального кодексу, і ст. 336 Кримінального кодексу передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу по мобілізації.
Антон Деньгуб: Кримінальна відповідальність передбачена ст. 336 Кримінального кодексу України, санкція від 2 до 5 років. Реальних термінів, які отримали ухильники відносно мало, як правило дають «условку». Ухиленням, при якому настане адміністративна відповідальність, можна вважати: отримав повістку в перший раз, але не з’явився. Ухиленням, при якому може настати кримінальна відповідальність: отримав повістку, з’явився, пройшов мед комісію, визнаний придатним, пустився навтьоки.
Пам’ятка від юриста: що робити, якщо вас «зловили» на вулиці
Які свої права повинен знати людина, щоб не потрапити під «бєспрєдєл» військкомату? Якщо його «зловили» десь на вулиці, наприклад, що йому робити?
Антон Деньгуб: Універсальної формули немає. Я спілкуюся з багатьма, кого «відловили, як собак», їх сім’ями. Є тільки кілька практичних порад:
1. У темний час доби вам не мають право вручати повістки, були випадки, коли нечесні працівники міліції вечорами на цьому заробляли. Зупиняла «підпилу молодь» і під погрозами «чекаємо військкомат» вимагала за 500 гривень. Якщо вас зупинили працівники міліції, вимагайте складання протоколу затримання і попередьте їх про відповідальність за передачу ваших персональних даних третім особам (військкомату). Без причин (з поясненням кшталт: хлопці чекаємо військкомату) вони вас не можуть затримувати, а якщо спробувати налякати їх скаргами, то можна викрутитися.
2. Якщо це просто співробітники військкомату (без міліції), можемо спокійно робити ноги звідти, так як затримувати вас на вулиці таким чином і перевіряти документи вони не мають права.
3. Якщо вас намагаються забрати міліція з військкоматом, але при цьому не складений протокол затримання, влаштовуйте кіпіш, кричіть, кличте на допомогу, говорите про свавілля, привертайте увагу, викличте ще один патруль. Але при всьому цьому ввічливо погодьтеся підписати порядку, але не їхати відразу на медкомісію – звідти ви вже можете не потрапити додому. Так і скажіть співробітникам: ви порушуєте закон, я готовий підписати зараз, але не їхати з вами.
Якщо порядок отримали і підписалися – адміністративна відповідальність, якщо після штампу “придатний” не з’явилися – кримінальна.
Які документи бажано завжди мати при собі, щоб не було проблем з працівниками військкомату?
Жоден закон не зобов’язує вас носити з собою паспорт. Проте, на всяк випадок, якщо вас зупинять для з’ясування особи – документи краще мати, і краще всього – права чи закордонний, у яких немає вашої прописки.