Британія допоможе Україні у реформуванні правоохоронної системи та митниці
Липень 20, 2015
Не києм, так палицею
Липень 20, 2015
Показати все

ВСС зробив висновок щодо розгляду апеляційних скарг

Коли строки на подання апеляційної скарги у зв’язку з пропущенням їх з поважних причин були поновлені або продовжені і особа, яка подала апеляційну скаргу, не була присутня під час розгляду справи, апеляційний суд розглядає цю скаргу за правилами відповідної глави ЦПК.

До такого висновку дійшов Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ під час розгляду справи №6-16503 св 15, повідомили “ЗіБ” у ВССУ.

При перегляді судових рішень судом касаційної інстанції було встановлено, що апеляційний суд розглянув по суті апеляційну скаргу позивача у справі за його позовом про стягнення пені у зв’язку з несплатою аліментів та за зустрічним позовом про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу й звільнення від заборгованості по сплаті аліментів. Після розгляду справи в апеляційному порядку по суті до апеляційного суду з апеляційною скаргою звернувсявідповідач, якому апеляційним судом було відмовлено у прийняті апеляційної скарги та повернуто її.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах ВССУ погодилась з таким висновком апеляційного суду та зробила такий правовий висновок. Так, відповідно до статті 318 ЦПК України, якщо апеляційні скарги на рішення або ухвалу суду першої інстанції були подані в

установлені цим Кодексом строки, але надійшли до суду після закінчення апеляційного розгляду справи, або коли строки на подання апеляційної скарги у зв’язку з пропущенням їх з поважних причин були поновлені або продовжені і особа, яка подала апеляційну скаргу, не була присутня під час розгляду справи, апеляційний суд розглядає цю скаргу за правилами цієї глави.

Отже, зазначеною нормою процесуального права, яка визначає повноваження апеляційного суду щодо скасування власного судового рішення, чітко визначено порядок розгляду апеляційної скарги, що надійшла до апеляційного суду після закінчення апеляційного розгляду, та вказано на дотримання таких двох умов у сукупності:

1) строки подання апеляційної скарги у зв’язку з пропущенням їх з поважних причин було поновлено або продовжено;

2) особа, яка подала апеляційну скаргу за обставин, зазначених у першій умові, не була присутня під час розгляду цієї справи в апеляційному порядку.

При цьому встановлено, що відповідач був присутній під час розгляду справи в апеляційному порядку за апеляційною скаргою позивача та не заявляв про намір подати свою апеляційну скаргу. У зв’язку із зазначеним, процесуальні права відповідача не порушені, оскільки останній не позбавлений можливості оскарження судових рішень, ухвалених за результатами розгляду справи по суті, у касаційному порядку на загальних підставах.