Прийнято вважати, що АТО – мертва зона для претензій кредиторів. Багато позичальників думають, що можуть зовсім не платити по боргах. Можливо, частково це переконання з’явилося на тлі кількох пом’якшувальних факторів, які використовувалися, щоб зменшити фінансове навантаження на жителів постраждалого регіону. Але є й інша причина. Чуючи зі ЗМІ фразу «банки понесли величезні збитки через військового конфлікту на Донбасі», люди автоматично зараховують до тих же «збитків» і свої борги. Більшість українців не стежать (чи роблять вигляд, що не стежать) за змінами в законодавстві і, відповідно, не можуть правильно їх трактувати.
Однак не тільки у свідомості населення виникає двозначне сприйняття положення. Навіть на рівні судової практики немає чіткого розуміння і, відповідно, механізму роботи з такими кредитами. Проаналізуємо, з якими проблемами стикаються люди, банки, страхові компанії і суди на шляху до вирішення суперечок про те, хто буде платити за боргами.
Як боржники сприймають заходи щодо захисту їх прав
Є цілий список причин, які обмежують можливості банків щодо повернення кредитів із зони бойових дій. Частина з них викликані заходами, прийнятими урядом для захисту позичальників.
Причина №1. Закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ввів мораторій на нарахування кредиторами пені та/або штрафів на основну суму заборгованості. Тобто кредити і відсотки по них продовжують нараховуватися, призупинили тільки штрафування за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за виплатами.
Причина №2. Той же закон забороняє кредиторам стягувати і продавати предмет іпотеки, розташований на території проведення АТО. Також не можна виселяти мешканців з переданих в іпотеку приміщень, щодо яких вже є судове рішення про стягнення.
Причина №3. Згідно із законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», під час дії так званого «особливого періоду» відповідної категорії громадян штрафні санкції та пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються.
Причина №4. Закон «Про мораторій на звернення стягнення на майно громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» забороняє стягнення нерухомого майна, якщо воно підпадає під певні в ньому критерії.
З одного боку, більшість цих законів лише призупиняють нарахування штрафів і права кредиторів на вилучення та реалізацію застав. З іншого боку, подібні заходи вбивають в боржниках зацікавленість в погашенні кредитів. Майно не заберуть, штрафів не буде – заради чого тоді старатися? Набагато легше зробити вигляд, що нічого не розумієш, законів не знаєш, і все списувати на АТО.
Банки розуміють, що всі поставлені в дуже важкі матеріальні умови, тому в роботі з боржниками, які проживають на Донбасі, вибирають найбільш лояльні підходи, йдучи на компроміси, яких у звичайній практиці не зустрінеш.
Адже хто-то дійсно не може платити, втративши засоби до існування, і йому потрібно час, щоб відновити сили. Хтось просто виїхав, і не знає, що стало з його майном, яке залишилося без нагляду на Донбасі, і взагалі чи варто те, що залишилося, зусиль.
Поки результат для банків невтішний: основне джерело їхніх доходів – кредитування – на сході країни перетворюється в джерело збитків.
Однак не тільки законодавчі обмеження призводять до погіршення кредитного портфеля по зоні АТО. Є ще труднощі з розслідуваннями справ і наданням доказів у спірних ситуаціях.
Страховим і судам потрібні довідки від держорганів
Стягувати застави за кредитами в зоні проведення АТО і на прилеглих територіях, на які теж може поширюватися військова агресія, практично неможливо. Мало того, що тутешнє майно, особливо нерухоме, втрачає свою ліквідність, дуже мала ймовірність, що воно взагалі вціліє.
Здавалося б: якщо заставу застрахований, станься з ним що – банк отримає за нього грошове відшкодування. Однак на практиці втілити це вкрай складно.
Страховики обіцяють відшкодування майна, розташованого в зоні бойових дій, якщо воно було втрачено/пошкоджено з причин, не пов’язаних з військовими ризиками. Але спробуйте це довести.
Наприклад, сталося ДТП або згорів будинок, необхідно викликати представників відповідних державних органів (міліції, МНС) і страхової компанії, які повинні розібратися і скласти протоколи, видати підтверджують довідки. Але навіть у підконтрольних Україні населених пунктах, де проводиться АТО, виїзд на місце події часто неможливий з-за обстрілу. А одних лише заяв потерпілих для страхових і судових розглядів недостатньо.
Страхові списують все на тероризм
З одного боку, уряд захищає позичальників із зони проведення антитерористичної операції, обмежуючи по відношенню до них права кредиторів. З іншого – законодавством не пояснюється, як бути з територіями, які піддаються військової агресії, але АТО там ще/вже немає.
Поки вони не увійшли в офіційний перелік населених пунктів проведення АТО, влада не визнають тут терористичних загроз. У той же час якщо, приміром, страхова компанія знає про випадки тероризму в місті, і їй пред’явили рахунок за перебуває тут застрахованому майну, повинна вона сплачувати?
У будь-якому разі подібні спірні ситуації призводять боку в суди, які можуть затягуватися на тривалий час, обертаючись величезними витратами. А причина в тому, що згаданий вище перелік міст оновлюється набагато повільніше, ніж події в країні. Якби законодавча реакція встигала вчасно, це давало б розуміння того, що відбувається учасникам спорів.
Офіційно, що проживають в зоні АТО позичальники – цілком доступна аудиторія з точки зору повернення кредитів. У той же час на практиці повертати звідси засобу стає все важче. Люди не знають, у що кому вірити, всі захищають свої інтереси. Позичальники сподіваються, що уряд їх «прикриє» новими поблажками, страхові і суди «не помічають» тут військових ризиків, а банки підраховують збитки.
Права кредиторів по відношенню до місцевого населення продовжують обмежуватися, нормальні ринкові відносини банків та їх клієнтів насильно переводяться на політичний рівень. Правильно це чи ні? Можливо, в умовах війни – єдиний варіант. Однак європейські експерти і кредитори Україну поки тільки критикують.