Яка процедура розлучення через суд?

Перш за все, переконайтеся, що вам необхідно звертатися саме до суду, оскільки не всі розлучення вирішуються в суді.

Розлучення через суд можна розділити на два види:

Мирний – подружжя подають спільну заяву про розлучення з договором щодо утримання дітей

Конфліктний – коли один подає позов до суду, а інший заперечує.

Сімейне законодавство України передбачає такі ситуації розлучення через суд:

1.Наявність неповнолітніх дітей;

2. Наявність спору на спільне майно;

3. Небажання одного з подружжя добровільно розірвати шлюб.

В органи суду подаються такі документи:

  • позовну заяву у 2-х примірниках;
  • квитанція про сплату держмита (можна оплатити в будь-якому банку, реквізити взяти в суді);
  • квитанція про сплату інформаційно-технічного забезпечення;
  • копія паспорта позивачка;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія свідоцтва про шлюб.

Можливо, розірвати шлюб шляхом подачі позову в суд одним з подружжя згідно ст.110 СК України. Згідно частини 2 ст.112 СК України суд виносить рішення про розірвання шлюбу ,якщо судом буде встановлено ,що спільна життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам чоловіка або дружини або інтересам дітей. Інтереси дітей в такому процесі відіграють значну роль.После проведення досудової підготовки справи, суддя призначає дату судового засідання. Дата призначається не раніше одного місяця з дня подачі заяви про розлучення. Сторони, які беруть участь у цивільній справі, сповіщаються про місце і дату судового засідання.

Якщо один з подружжя не з’явився до суду – процедура розлучення відкладається. Розгляд справи переноситься у разі, якщо особа, яка бере участь у справі сповістить суду про причини своєї неявки і суд визнає цю причину поважної. В судовому засіданні позивач або відповідач може заявити клопотання про надання подружжю строку для примирення. Дане клопотання буде задоволена, якщо вона не суперечить інтересам чоловіка (дружини) та інтересам дитини.

Коли розгляд справи завершено, суддя виносить рішення, яке може бути оскаржене протягом 10 днів. По закінченню цього терміну рішення вступає в силу.

Рішення суду про розірвання шлюбу є єдиним документом, який підтверджує розлучення подружжя. Прирозірванні шлюбу через суд видається рішення про розлучення. Однак необхідно звернеться в РАЦС для того що б поставити печатку про розлучення.

Важливі моменти при розлученні, на які слід звернути увагу:

  • Не можна подавати позов або заяву про розлучення протягом вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини, крім випадків протизаконних дій по відношенню до подружжю. Дружина має таке право.
  • Чоловік або дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство по відношенню до нього визнано іншою особою або за рішенням суду інформація про чоловіка як батька дитини виключена з актів запису про народження дитини.
  • Чоловік, який змінив своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, мають право після розірвання шлюбу і надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дівоче прізвище.
  • За заявою зацікавленої особи розірвання шлюбу, здійснене в Рагсі , може бути визнана судом фіктивним, якщо було встановлено, що колишні дружини продовжували жити однією сім’єю і не мали наміру припиняти шлюбні відносини.

За заявою подружжя або за позовом одного з них суд може прийняти рішення про встановлення для подружжя режиму окремого проживання в разі їх неможливість або небажання проживати спільно. Прийняття цього режиму не скасовує прав і обов’язків подружжя, встановлених Сімейним кодексом України та шлюбним договором, однак, у разі встановлення режиму окремого проживання:

  • майно, придбане в майбутньому чоловіком і дружиною, не буде вважатися придбаним у шлюбі;
  • дитина, народжена дружиною після закінчення 10 місяців, не буде вважатися дитиною її чоловіка.

Терміни процедури розірвання шлюбу:

  • Через суд за згодою подружжя, в середньому – до 1,5 місяця.
  • Через суд без згоди одного з подружжя – від 1 до 3 місяців. У деяких випадках, якщо протилежна сторона зволікає понад трьох місяців.

Дані строки визначаються такими обставинами:

  • нормами цивільного законодавства, що передбачають строк на оскарження судового рішення (у тому числі і по справах про розірвання шлюбу) перед вступом його чинності;
  • завантаженістю суду;
  • оперативністю роботи пошти, що здійснює повідомлення сторін;
  • позицією (діями/бездіяльністю) другої сторони у справі.

Процес розлучення подружжя в кожній конкретній ситуації має свої нюанси. Найчастіше процедуру розлучення обтяжуєрозділ майна подружжя .

Цю проблему вирішує ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР, який передбачено українським законодавством, хоча залишається непопулярним у майбутнього подружжя.