Закон про криптовалюту
Серпень 9, 2021
ВИКОНАВЧИЙ НАПИС НОТАРІУСА НА КРЕДИТНОМУ ДОГОВОРІ – ЯК ДІЯТИ?
Листопад 24, 2021
Показати все

«Купили» авто по довіреності – будьте обережні!

«Купівля-продаж» авто по «генеральній» довіреності приховує у собі безліч підводних каменів та може принести неприємності як продавцю, так і покупцю.

У даній статті ми наведемо основні ризики такої «купівлі» для обох учасників «угоди» та розкажемо, як їх мінімізувати.

Перш за все, потрібно розуміти, що видача генеральної довіреності на іншу особу (з правом переоформлення) не замінює договір купівлі-продажу автомобіля, тому отримавши таку довіреність, Ви не станете власником авто. Воно буде залишатись у власності особи, яка видала довіреність, до того часу, поки не буде здійснено перереєстрацію.

Головні ризики «купівлі» автомобіля через довіреність для покупця такі:

 • Довіреність може бути відкликана власником автомобіля у будь-який момент та без зазначення будь-яких на те причин. Тобто, якщо Ви натрапите на шахраїв, для того аби повернути собі авто або гроші, саме Вам доведеться доводити, що Ви заплатили кошти за це авто і в зв’язку із цим на Вас було видано довіреність. Саме Вам доведеться звертатись у суд, в правоохоронні органи для того, аби себе захистити. Саме Ви витрачатимете свої гроші, час та нерви на вирішення даної проблеми, адже потрібна довга і дорога судова процедура, до того ж з негарантованим результатом.
 • Якщо власник авто, який видав довіреність, помре до того часу, як Ви встигнете переоформити авто на своє ім’я, дія довіреності автоматично припиняється, і по факту Вам доведеться віддати машину його спадкоємцям, якщо останні виявляться недобросовісними.
 • При «купівлі» авто по довіреності слід бути особливо обережним на обов’язково перевірити чи є авто у базах даних зареєстрованих і розшукуваних транспортних засобів. Адже авто може виявитись «проблемним». При перереєстрації звіряють ідентифікаційні номери складових частин автомобіля з номерами, вказаними в документах.
 • Якщо Ви купили авто по довіреності і ще не встигли його зареєструвати на своє ім’я, будьте готові до того, що у випадку наявності в «продавця» боргів, на авто може бути накладено арешт або й звернуто стягнення, що створить для Вас чималенькі незручності.
 • Дія довіреності припиняється після закінчення терміну на який вона була видана. Тобто після закінчення строку її дії Ви фактично не можете користуватися зазначеним авто. У цій ситуації варто задати собі питання: а що робити в цьому випадку? Чи захоче продавець ще раз з Вами зустрічатися, щоб продовжити термін її дії? що робити в випадку його виїзду продавця за кордон? або Ви просто втратили з ним контакт? Цей пункт прив’язує Вас безпосередньо до підтримування якогось зв’язку з продавцем.
 • Якщо чоловік/дружина продавця вирішать розірвати шлюб і поділити спільно набуте майно, цілком можливо, що в перелік такого майно ввійде придбаний Вами автомобіль.
 • Власник авто, тобто продавець може в будь-який час самостійно відчужити авто за договором купівлі-продажу, «забувши» про довіреність на Вас. В цьому випадку саме новий власник матиме законне право на авто.
 • У випадку якщо Ви вирішите продати автомобіль власник може через суд вимагати від вас стягнення суми коштів, отриманих Вами за продаж авто. Юридично він буде правий, адже будь-які угоди, вчинені по довіреності, фактично укладаються від імені та в інтересах власника, тобто довіреність надає Вам право лише підписувати договір купівлі-продажу автомобіля, але не отримати грошові кошти за це.

У таких справах суди нерідко стають на бік продавця, зазначаючи про те, що «видача довіреності на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом без належного укладення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважається укладеним відповідно до закону договором та не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала» (постанова Верховного Суду від 07.03.2018 у справі № 536/378/15-ц).

Продавець теж несе певні ризики у випадку «продажу» авто по довіреності:

 • Залишаючись власником авто, саме продавець несе ризики того, що у випадку порушення покупцем Правил дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі, саме на власника автомобіля буде накладено штраф. Ще гірше ситуація виглядатиме, якщо покупець скоїть ДТП і зникне з місця події, тоді саме власнику автомобіля доведеться доводити органам правопорядку, що не він в цей момент перебував за кермом автомобіля. Також продавця можуть переслідувати такі неприємності як звернення страхової компанії до власника з регресною вимогою про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті ДТП третій особі, так само, продавець не може знати в законних чи цілях використовуватимуть відчужене ним авто і чи не стануть ним цікавитися правоохоронні органи.
 • Важливим моментом для продавця є й те, що якщо одного разу покупець захоче «по-білому» продати ТЗ, вже продане йому по ген. довіреності, і тоді саме на продавця буде покладено обов’язок сплатити податок з доходів фізичних осіб. Ця необхідність виникає через те, що дохід отриманий в результаті даної угоди між покупцем і третьою особою, є доходом власника, так як фактично по довіреності він передав покупцеві тільки право представляти його інтереси.

Очевидно, що ризиків для покупця значно більше і вони досить вагомі. Тому перш ніж обрати такий спосіб придбання авто, варто добре обдумати всі можливі наслідки.

Звичайно, радимо Вам належним чином оформляти купівлю-продаж авто, але якщо все ж таки Ви робитимете це по довіреності, дамо Вам кілька порад:

 • Перевіряйте транспортний засіб не лише шляхом його огляду спеціалістами на СТО, а також «пробийте» авто по різних базах даних, виясніть, чи не придбавалось це авто у кредит, чи було погашено за нього всю суму.
 • Перевірте, чи не знаходиться продавець у реєстрі боржників, щоб уникнути можливого накладення арешту на авто одразу після видачі довіреності.
 • Обов’язково оформіть передачу коштів за авто правильно складеною розпискою, написаною продавцем власноручно.
 • Якомога швидше перереєструйте авто на себе та станьте його законним власником та не затягуйте із цим.

В разі виникнення додаткових запитань звертайтесь за тел. (067) 831-81-07. Будемо раді допомогти!