ОБОВ’ЯЗКОВЕ РОЗКРИТТЯ СТРУКТУРИ ВЛАСНОСТІ: ЩО / ЯК!?
Липень 9, 2021
Фонд державного майна України презентував новий сайт з оренди об’єктів державного майна – orenda.gov.ua
Липень 21, 2021
Показати все

Зупинила поліція на дорозі – маєте право на адвоката!

Не кожен водій знає, що він має право на адвоката, і поліцейські зобов’язані йому це право не лише роз’яснити, а й надати можливість реалізувати своє право.

Найчастіше розмови між поліцією і водієм не призводять до бажаного (для водія, звісно) результату та закінчуються складенням постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення ПДР.

Однак, Верховний Суд прийняв рішення, яке кардинально змінює ситуацію та надає водіям «місце для маневру».

У справі, що розглядається у даній статті (справа №524/9827/16-а, постанова Верховного Суду від 18.02.2020), патрульна поліція зупинила водія за порушення ПДР. Інспектор склав відповідну постанову про притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Водій, не погоджуючись із таким рішенням, звернувся до суду із позовом, в якому оскаржив дії інспектора та просив скасувати постанову, складену відносно нього. Підставою позову водій зазначав те, що інспектор не забезпечив реалізацію його права на правову допомогу за місцем складення постанови.

Суд першої інстанції задовольнив позов частково: скасував постанову і відмовив у визнанні протиправними дій. Рішення обґрунтовано тим, що інспектор порушив права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у зв`язку з тим, що водій виявив бажання скористатись правом на правову допомогу, однак відповідачем не було вжито жодних дій щодо надання можливості позивачу реалізувати своє право на отримання такої допомоги. Таким чином, відповідач порушив порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачений ст. 268 КУпАП.

Суд апеляційної інстанції дане рішення підтримав та залишив без змін.

Справа дійшла і до касаційного розгляду. В касаційній скарзі патрульна поліція зазначає, що дійсно, на місці зупинки позивач заявив клопотання про користування юридичною допомогою під час розгляду справи, однак дане клопотання відповідачем було задоволено, що свідчить про відсутність порушення права особи на отримання юридичної допомоги на місці розгляду справи.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, водій-позивач виявив бажання скористатись правовою допомогою, про що надав відповідачу відповідне письмове клопотання.

Однак, інспектором не було вжито жодних дій щодо надання водію можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги. Тут змушена констатувати, що ВС не зазначив, які ж активні дії мав вчинити інспектор для того, щоб забезпечити водія правовою допомогою, наданою належним фахівцем – адвокатом.

У зв’язку із зазначеним, Верховний Суд на підставі ст. 268, 271 КУпАП дійшов до висновку, що інспектор порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, а відповідно до цього порушив і порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Всі три інстанції прийняли позицію водія.

Виходить так, що аркуш паперу та ручка в авто, можуть врятувати від штрафу, навіть у разі реального порушення водієм ПДР.

Джерело:https://protocol.ua/ua/patrulniy_ne_zabezpechiv_vodiyu_otrimannya_pravovoi_dopomogi_za_mistsem_zupinki_avto_shcho_stalo_pidstavoyu_dlya_skasuvannya_postanovi_za_porushennya_pdr_(vs_kas_po_spravi_524_9827_16_a_vid_18_02_2020)/

Отже, для того, щоб скористатись послугами адвоката, водій повинен повідомити інспектора про необхідність правової допомоги. Радимо це робити у вигляді письмового клопотання. Якщо на місці зупинки адвокат відсутній (а зазвичай саме так і є), то водій має право подати клопотання про відкладення розгляду справи на інший день. Отримавши таке клопотання, інспектор повинен надати водію можливість реалізувати своє право на отримання правової допомоги.

У постанові від 26.05.2020 по справі №640/16220/16-а Верховний Суд прийшов до висновку, що невжиття інспектором дій щодо можливості скористатись послугами адвоката є порушенням прав водія і як наслідок є підставою для скасування штрафу.

То ж знання своїх прав ніколи не буває зайвим, адже хто знає, де воно може знадобитися!)