Мораторій на перевірки суб’єктів малого бізнесу діє
Липень 23, 2015
Банкам заборонили відбирати житло через дітей, що там проживають
Липень 23, 2015
Показати все

Нові ставки судового збору

gotovyatsya-massovo-pechatat-dengi

З 1 вересня в Україні введуть єдиний підхід до визначення ставок судового збору у всіх судових юрисдикціях, зокрема, диференціацію ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб.

Відповідний Закон (проект №2862) “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” повернутий з підписом Президента України 15 липня.

Відзначимо, спочатку законопроект передбачав набрання чинності документа з 1 січня 2016 року. Однак, Комітет з питань правової політики і правосуддя підтримав ідею про скорочення цього терміну до вересня 2015 року. Таким чином, платити за новими ставками потрібно буде вже з 1 вересня цього року.

Кабмін у свою чергу повинен забезпечити до 1 вересня фінансування органів, які відповідно до Закону позбавляються пільг зі сплати судового збору.

Закон передбачає верхню планку ставки судового збору для фізичних осіб, зокрема, це стосується сімейних спорів; для фізосіб судовий збір не буде перевищувати 5 мінімальних зарплат. Що ж стосується комерційних спорів, то практично всі ставки залишаться в редакції проекту №2862. Що ж стосується спорів у господарських судах, то ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру складе 1,5% від ціни позову, але не менше однієї мінімальної зарплати і не більше 150 мінімальних зарплат. Апеляція, касація та перегляд рішення Верховним Судом в даному випадку обійдеться дорожче – 110, 120, 130% ставки, що підлягає сплаті при поданні відповідної позовної заяви. Пільги. Закон передбачає наступне:

– Зменшення кількості категорій судових справ, при розгляді яких судовий збір не сплачується.  Тепер судовий збір доведеться сплачувати з заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, а також заяви про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності. – Суттєве зменшення кількості платників, які звільняються від сплати судового збору. З переліку пільговиків виключено позивачів у спорах, пов’язаних з дискримінацією, ряд держорганів (Мін’юст, АМКУ, ПФУ), прокуратуру, тощо.

– Скасування пільг зі сплати судового збору суб’єктами владних повноважень у випадку, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень. Ставки збору. Документом передбачається:

– Скасування верхньої межі розміру ставок судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру. Дана норма стосується тільки юросіб. Так, з подачі такої позовної заяви юрособою справляється судовий збір у розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати, а якщо це фізособа, то дані цифри становитимуть 1% і 0,4 відповідно і не більше 5 розмірів мінімальної зарплати, про що вже згадувалося вище.

– Введення диференціації ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб.

– Вирівнювання розміру ставок судового збору за подання позовних заяв до господарських та адміністративних судів. Зокрема, за поданням позовної заяви майнового характеру в обох юрисдикціях платити судовий збір у розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати (дана норма містилася в редакції проекту до другого читання, проте в процесі обговорення було встановлено верхню межу в 150 мінімальних зарплат для господарських судів. В інших пунктах розміри ставок однакові, – ред.).

– Скасування норми щодо визначення розміру ставок судового збору у фіксованій грошовій сумі.

– Збільшення розмірів ставок судового збору.

Крім того, відповідно до Закону суд зобов’язаний перевіряти зарахування судового збору до Державного бюджету України при відкритті провадження у справі.  Згідно з розрахунками передбачається зменшення кількості справ, що надходять на розгляд до судів, а також прогнозований річний обсяг надходження коштів від сплати судового збору повинен скласти близько 2,5 млрд. Гривень.