Повноваження ОТГ щодо надання в оренду, користування земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів без проведення аукціону
Серпень 22, 2019
Вітання з нагоди дня юриста!
Жовтень 8, 2019
Показати все

Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з процесом проведення земельних торгів

До нашої команди надходять надзвичайно багато запитань пов’язаних з процесом проведення земельних торгів.

Користуючись можливістю публікуємо відповіді на найпоширеніші запитання наших клієнтів.

Земельні торги

Глава 21 ЗК України регулює продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах, інакше кажучи, на земельних торгах.

Торги проводяться у формі аукціону: учасники реєструються, збираються разом (у разі електронних торгів заходять до порталу їх проведення) та роблять ставки на лот.

Таким чином, щоб придбати право оренди на сільгоспділянку державної/комунальної власності, учаснику слід взяти участь у торгах та запропонувати найвищу плату за користування. В такому разі учасника буде визнано переможцем, з яким укладається договір оренди.

Процес проведення земельних торгів визначено ст. 135, 137 ЗК України.

Враховуючи той факт, що зараз в Україні діє мораторій на продаж землі, стосовно сільгоспземель продаються тільки права оренди, емфітевзису (п. 15 розділ Х ЗК України).

Місце проведення земельних торгів

Загального місця проведення земельних торгів не визначено. Кожен власник або розпорядник земель (ст. 122 ЗК України) на власний розсуд визначає місце проведення, наприклад у приміщенні територіальних підрозділів Держгеокадастру, міських рад або в інших орендованих приміщеннях.

Крім того, урядом запроваджено пілотний проект із проведення електронних земельних торгів (постанова КМУ від 21.06.17 р. № 688).

В рамках його реалізації Держгеокадастр уклав договори з ДП «СЕТАМ» та ДП «ПРОЗОРРО. Продажі».

 

Учасник земельних торгів

Учасником земельних торгів може бути будь-яка фізична або юридична особа, яка відповідно до вимог ч. 3 ст. 135, ч. 7 ст. 137 ЗК України:

  • подала виконавцю документи;
  • сплатила реєстраційний та гарантійний внески;
  • зареєстрована у книзі реєстрації учасників торгів;
  • відповідно до закону може набути право власності або користування земельною ділянкою, виставленою на торги.

 

Розмір внесків:

  • Реєстраційний. Розмір визначається виконавцем, але не перевищує 50 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі – ПМ) на дату публікації оголошення про торги. Із 1 січня по 30 червня 2019 року ПМ становить 1 921 грн., тому в цей період максимальний розмір реєстраційного внеску – 960 грн. 50 коп.;
  • Гарантійний. Розмір складає 5 % стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою. Стартову ціну лота встановлює організатор, коли вирішує провести торги. Виконавець торгів публікує на офіційному веб-сайті Держгеокадастру оголошення про проведення торгів, зокрема інформацію про лот, у тому числі його ціну.

 

Гарантійні внески повертаються (окрім випадків, прописаних у ч. 5 ст. 138 ЗК України – результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот*), а реєстраційні – ні.

Реєстраційні внески повертаються, лише у випадку якщо до проведення призначених торгів їх скасовано.

Розмір орендної плати

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

  • не може бути, меншою за розмір земельного податку (пп. 288.5.1 ПКУ):

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, – у розмірі не більше 3% їх нормативної грошової оцінки;

для земель загального користування – не більше 1% їх нормативної грошової оцінки;

для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 1% їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5%  нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по АР Крим або по області;

– не може перевищувати 12%  нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 ПКУ);

– може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у пп. 288.5.2 ПКУ, у разі визначення орендаря на конкурентних заcадах (пп. 288.5.3 ПКУ);

– для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.

Звертаю увагу, що орендар земельної ділянки зобов’язаний у 5 (п’ятиденний) строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.

 

Якщо у Вас виникли додаткові запитання, Ви завжди можете звернутися до наших спеціалістів та отримати кваліфіковану консультацію з приводу вашої ситуації.