Нагадаємо, з 28 квітня 2020 року в Україні діє Закон від 06.12.19 р. № 361-IХ «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон № 361). Цим законом передбачено нові правила інформування про бенефіціарів.
Згідно із цими новими правилами юрособи, зареєстровані до дати набуття чинності Закону № 361 (тобто до 28.04.20 р.), повинні протягом 3 місяців після набуття чинності Положення про форму та зміст структури власності, затвердженого наказом Мінфіну від 19.03.21 р. № 163 (далі – Положення № 163), подати держреєстратору (п. 4 розд. Х Закону № 361):
Мінюст у своєму листі від 11 червня 2021 року № 5178/8.4.4/32-21 відповів на запитання щодо інформування про бенефіціарів.
Хто подає інформацію про кінцевих бенефіціарів?
Всі юридичні особи, щодо яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) мають міститися відомості про кінцевих бенефіціарів власників (далі – КБВ).
Відзначимо, кінцевий бенефіціарний власник – будь-яка фізособа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта і/або на фізособу, від імені якої проводиться фінансова операція (п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону № 361).
В який строк треба проінформувати держреєстратора?
З 11 липня і протягом трьох місяців з дня набрання чинності Положення № 163 треба подати державному реєстратору документи для оновлення в Єдиному держреєстрі відомостей про КБВ.
Які документи слід подати держреєстратору?
Для оновлення в Єдиному державному реєстрі відомостей про КБВ державному реєстратору необхідно подати:
Структура власності готується в довільній формі та є схематичним зображенням, на якому відображаються всі особи, які прямо чи опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами. У структурі власності потрібно зазначити розмір участі кожного з власників, а також вказати осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Крім того необхідно зазначати опис здійснення та характер вирішального впливу КБВ на діяльність юридичної особи. Зразки складання схематичного зображення структури власності оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства фінансів України у рубриці «Фінансовий моніторинг» та доступні за посиланням https://mof.gov.ua.
Чи треба сплачувати адміністративний збір за проведення реєстраційних дій держреєстратором?
Слід зазначити, що адміністративний збір не буде справлятися у разі подання державному реєстратору інформації про КБВ в обсязі, визначеному Законом про реєстрацію, протягом трьох місяців з дня набрання чинності Положення № 163.
Разом з тим, у разі одночасного внесення інших змін до відомостей Єдиного держреєстру про юридичну особу чи закінчення тримісячного строку з дня набрання чинності Положенням № 163, адміністративний збір буде справлятися у розмірі, встановленому статтею 36 Закону про реєстрацію.
З якого року потрібно підтверджувати відомості про КБВ?
Мін`юст нагадує, що оскільки нормативно-правовий акт, яким затверджено форму та зміст структури власності, був прийнятий у 2021 році, то щорічне підтвердження відомостей про КБВ планується вже в 2022 році.
Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/news-14-novosti-zakonodatelstva-1-kak-informirovat-o-beneficiarax-razyasnenie-minyusta