У суді знімати відео можна без дозволу: КАС підтримав позицію КЦС
Січень 30, 2018
Юридичні аспекти партнерських відносин в Україні
Березень 11, 2018
Показати все

Офшорна зона

Що таке офшорна зона?

Великий бізнес, як відомо, вимагає сплати великих податків. І тут кожен намагається якось оптимізувати передбачені законодавством витрати. Хтось порушує при цьому закон, а хтось шукає цілком легальні шляхи. Одним з варіантів законної несплати податків або зниження їх суми до мінімуму є офшор.

Поняття офшору
Існують певні території, і навіть цілі країни, які для свого розвитку не проти залучити капітали великих зарубіжних бізнес-компаній практично безоплатно. Натомість вони пропонують або повне звільнення від податків, або ж дуже привабливі пільги.
Що таке офшорна зона? Компанія, зареєстрована на такій території, зазвичай не веде тут своєї діяльності, а здійснює її за кордоном.

Офшорна зона – це свого роду вільна від податків і фінансового контролю територія, на якій реєструється, отримує юридичний статус і формально діє закордонне підприємство. В цей же час воно не звільняється від сплати податків в тій країні, де фактично веде свій бізнес.

Офшорна юрисдикція – це країна, яка надає зареєстрованим на її території компаніям юридичну можливість не платити податки або платити їх за певними пільгами, а також не звітувати про свою діяльність і фінансовий стан. У своїй більшості такі юрисдикції – це невеликі острівні держави, розташовані по всьому світу, основним джерелом наповнення бюджету яких є держмита від реєстрації офшорних компаній та її щорічного продовження.

Що таке офшорна компанія і в чому її суть
Такі компанії, як правило, використовуються для організації торговельного бізнесу. Її суть ми розглянемо на простому прикладі стандартного процесу купівлі-продажу. Якщо організовувати імпорт за звичайною схемою, вхідна ціна на ввезений товар буде прямо залежати від реальної закупівельній. До неї, природно, додадуться різні митні збори, податок на прибуток тощо, офшорна зона дозволяє уникнути зайвих витрат, якщо пропустити товар через зареєстровану на її території компанію, вказавши в документах будь-яку зручну вартість (в нашому випадку краще занижену). Це істотно знизить суму митного збору і податку на прибуток. Компанії використовують в якості холдингових структур, а також підприємств для отримання інвестиційних коштів та накопичення різних фінансових ресурсів. Проте найпопулярнішим варіантом лишається звична торговельна діяльність, пов’язана з імпортно-експортними операціями.

Переваги офшору
До основних переваг офшорних компаній відносяться:
відсутність обов’язкової сплати податків; наявність певних пільг при реєстрації високий рівень конфіденційності про вид діяльності, структурі компанії, власників та акціонерів; відсутність необхідності подання інформації в органи державної влади про свою діяльність і прибутку.
Будь-яка подібна компанія має кілька банківських рахунків з прив’язкою карт засновників, акціонерів і членів їх сімей. При необхідності всі гроші можуть бути непомітно виведені за кордон протягом кількох годин. Але не це справді дає життя офшорів. Вся справа у відсутності єдиної системи оподаткування в різних державах. Ось і виходить, що одна країна втрачає мільйони доларів з-за високих податкових ставок, а інша за рахунок цього живе і процвітає.
Наскільки це законно
Наше законодавство не забороняє створювати компанії за кордоном або ставати їхніми акціонерами. Дозволяється також повноправно брати участь у цивільних правових відносинах із зарубіжними компаніями, за умови, що при цьому не буде порушено законодавство України. Іншими словами, якщо все відбувається в рамках Українського законодавства – значить все законно. По суті, офшорна зона чи компанія – це всього лише інструмент для отримання вигоди, який може бути використаний як в рамках закону, так і поза ними.

Особливості реєстрації
Процедура реєстрації компанії в більшості вільних юрисдикцій досить проста і не вимагає навіть присутності її засновників. Достатньо надіслати своїх представників (підписантів). Вони повинні будуть звернутися у відповідну державну службу з заявою про реєстрацію, а також призначити генерального директора. Готовий офшорний бізнес, який існує лише на папері, можна придбати .

Офшорні зони світу та їх види
Але давайте розберемося, які ж держави вважаються офшорними зонами. На сьогоднішній день в світі налічується близько 50 юрисдикцій. Всі вони діляться на:
класичні офшори (з нульовим оподаткуванням);
зони з низьким оподаткуванням;
офшори з територіальним способом оподаткування;
офшори, де від податків звільняються окремі види діяльності;
зони, де від сплати податків звільняється діяльність окремих юридичних осіб.

Класична офшорна зона – це територія, де компанія платить щорічне мито, а за її діяльності не стягується ніяких податків. Крім того, вона не підлягає аудиту. В список офшорних зон класичного типу входять:
Беліз;
Віргінські острови (Британія);
Гренадіни;
Домініка;
Кайманові острови;
Невіс;
Панама;
Сейшельські острови;
Сент-Вінсент і ін.

Вільні зони з територіальним оподаткуванням
Офшорні економічні зони з територіальним оподаткуванням надають компаніям можливість сплати податку лише від прибутку, отриманої з джерел, розташованих на території їх юрисдикції. Це дає можливість залучати додаткові інвестиції і істотно спрощує процес експорту. До таких зон відносяться:
Алжир;
Бразилія;
Болівія;
Гон-Конг;
Гватемала;
Кувейт;
Коста-Ріка;
Малайзія;
Монако;
Марокко;
Нікарагуа;
ОАЕ;
Сінгапур;
Парагвай;
Уругвай та ін

Офшорні зони з низьким оподаткуванням
Оподаткування в офшорних зонах даного типу знижено до мінімуму з метою стимулювання розвитку власної економіки та залучення іноземних інвестицій. До цих юрисдикцій належать:
Лабуан;
Ірландія;
Швейцарія;
Естонія;
Чорногорія та ін

Юрисдикції з оподаткуванням окремих видів діяльності
У цих зонах від сплати податків звільняються не всі, а лише деякі компанії, що займаються певним видом бізнесу. До них відносяться:
Ангілья;
Болгарія;
Угорщина;
Данія;
Литва;
Латвія;
Норвегія;
Словаччина;
Польща;
Швейцарія та ін

Офшорні зони, де від оподаткування звільнені деякі юридичні особи
Ці юрисдикції вибірково, на власний розсуд можуть звільняти від податків лише окремо взятих юридичних осіб. Такою юрисдикцією, наприклад, є найвідоміша офшорна зона – Кіпр. Саме тут зареєстровані та здійснюють свою діяльність безліч компаній з усього свытуї.