Купуйте квартиру правильно/Як не попасти на гроші
Жовтень 1, 2020
Відмова видати військовослужбовцю оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії – незаконна та може бути оскаржена у суді!
Жовтень 13, 2020
Показати все

Розписки про отримання коштів у борг – складайте правильно!

30.09.2020

Досить часто люди оформляють свої відносини з приводи отримання грошей один від одного розписками.
Чи можливо, маючи на руках одну лише розписку, стягнути кошти з боржника, який відмовляється добровільно їх повертати? Аналіз судової практики дає однозначну відповідь на це питання – так, це можливо! АЛЕ… Для того, щоб стягнути кошти за розпискою в судовому порядку, мають бути дотримані певні умови:

 Розписка має бути складена вірно, у ній мають бути зазначені всі необхідні реквізити даного документа. Легковажне ставлення до змісту розписки, може призвести до неможливості в майбутньому повернути кошти, передані в борг. Для того, аби уникнути проблем, радимо обов’язково вказувати у розписці:
• прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані, РНОКПП (ідентифікаційний номер) та адресу проживання позикодавця і позичальника;
• суму, що передається в борг (цифрами і прописом). Звертаємо увагу, що законодавством не заборонено вказувати суму в іноземній валюті, але в суді Ви зобов’язані будете визначити цю суму в гривнях;
• умову про те, що позичальник отримав від позикодавця гроші в борг із обов’язковим зазначенням дати такого отримання.
• зобов’язання позичальника повернути грошові кошти. Недотримання цієї важливої умови може мати своїм наслідком відмову в задоволенні позову про стягнення коштів. Так, Верховний Суд України відмовив особі у поверненні 500 тис. доларів США, оскільки боргова розписка не містила зобов’язання боржника про повернення коштів (постанова від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1967цс15). До такого ж висновку дійшов і Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду України, зазначивши, що «розписка як документ, що підтверджує боргове зобов`язання, має містити умови отримання позичальником в борг із зобов`язанням її повернення та дати отримання коштів» (постанова від 08 липня 2019 року у справі № 524/4946/16-ц).

 Має бути дотримано строк позовної давності. Так, від дня, коли борг мав бути сплаченим, до дня подачі позовної заяви до суду має пройти не більше трьох років. Саме трирічний строк позовної давності передбачений для стягнення заборгованості за договором позики. Що це означає та як рахувати зазначений строк? Наведемо приклад*: у розписці позичальник зазначив, що зобов’язується повернути кошти в строк до 1 грудня 2017 року. Якщо особа, яка дала кошти в позику, не подасть позовну заяву до суду протягом трьох років від цієї дати, тобто до 1 грудня 2020, суд (за наявності заяви боржника про застосування строку позовної давності!) відмовить у стягненні грошових коштів через сплив строку позовної давності.
Звертаємо увагу, що розписку варто писати від руки, оскільки в разі наявності заперечень позичальника щодо факту отримання ним коштів та написання розписки, буде можливість провести почеркознавчу експертизу, результати якої слугуватимуть доказом у справі.
Не забудьте простежити за тим, щоб позичальник вірно склав розписку та зазначив у ній всі необхідні дані, адже від цього в майбутньому може залежати можливість повернути свої власні кошти.

*Інформація для позичальника: на щастя для кредитора (та на жаль для позичальника) розписка, за умови її правильного складання, сама по собі є достатнім доказом отримання коштів у позику. Тобто, навіть у випадку, якщо з тих чи інших причин розписку позичальник написав, але насправді гроші йому передані не були, довести факт того, що кошти не отримувались, у суді буде практично неможливо. То ж, якщо Ви позичальник, будьте обережні, коли складаєте розписку про отримання коштів, які Ви насправді не отримували!
Не забудьте про ще один надзвичайно важливий нюанс! Якщо Ви повернули готівкою частину коштів за розпискою позикодавцю, зобов’яжіть його дати вам письмове підтвердження часткового погашення боргу. Якщо ж Ви повернули всю позичену суму, сміливо вимагайте від позикодавця повернення Вам оригіналу самої розписки.

Отож, якщо у Ваших планах позичити чималеньку суму, радимо проконсультуватися з юристами, які допоможуть Вам оформити боргові відносини правильно. Це може суттєво зекономити Ваш час, гроші на нерви в майбутньому!)