Коригування митної вартості товару або збільшення митниками вартості розмитнення автомобіля
Січень 29, 2021
Штрафи за «євробляхи» – за що, скільки і що нового 
Лютий 11, 2021
Показати все

 Мікрокредити – фінансовий порятунок чи боргова кабала?

Чималою популярністю серед людей у наш час користується такий вид кредитування, як мікрокредит. Отримати його досить просто і швидко: з документів потрібен лише паспорт та ідентифікаціний код, а гроші вже через 10-20 хвилин видаються наручно або надходять на вашу картку, при цьому навіть погана кредитна історія не є перешкодою для отримання мікрокредиту.

На перший погляд, все виглядає досить спокусливо, особливо якщо гроші потрібні «тут і зараз». Але чи так все насправді, спробуємо розібратись детальніше.

Що таке мікрокредит та хто його видає?

Мікрокредит по суті є відносно невеликою грошовою позикою (переважно до 15-20 тис.грн.) без забезпечення заставою, що видається на короткий термін готівкою в касі або онлайн, на карту будь-якого банку. Зазвичай термін кредитування не перевищує тридцять днів, проте деякі компанії пропонують мікрокредити і на більший строк.

В Україні діють близько ста мікрофінансових організацій (МФО), де кредит можна оформити онлайн, того ж дня отримати гроші й не надавати стоси документів, які підтверджують платоспроможність.

«Драконівські» процентні ставки за мікрокредитами

Цілком логічно, що такі легкі умови отримання кредиту породжують високі відсотки за користування ними, що зумовлено підвищеним рівнем ризику і значною кількістю позичальників, які прострочують платежі або не повертають кредити.

Так, більшість МФО встановлюють щоденний процент за користування мікрокредитом. В середньому він становить від 0% до 2% на добу, якщо це ваш перший мікрокредит, та від 0,85% до 2% на добу, якщо ви отримуєте такий вид позики не вперше. Здавалось би, це зовсім небагато, але тут і криється головна проблема мікрокредитів — такі кредитні ставки, якщо перевести їх у річні, є надзвичайно високими і часом сягають 600-700 % річних. А, крім процентів, з вас також можуть вимагати сплатити штрафи, якщо не встигнете погасити тіло кредиту вчасно.

Отже, мікрокредит – це найшвидший, але найдорожчий спосіб фінансування. Вдаватись до такого виду кредитування, на нашу думку, можливо лише у «крайніх» випадках, коли потрібно оперативно знайти гроші, щоб негайно вирішити проблему, яка виникла несподівано. При цьому радимо підрахувати, чи буде у найближчому майбутньому можливість швидко повернути отримані кошти.

Про право відмовитись від мікрокредиту, віднесеного до споживчих, протягом 14 днів

Так, з 1 січня 2021 набрав чинності закон № 891-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій». Відповідно до внесених змін кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (станом на сьогодні це 6000 грн.), відноситимуться до споживчих кредитів, а відтак такі відносини регулюватимуться нормами Закону України «Про споживче кредитування».

А згідно зі ст. 15 Закону України «Про споживче кредитування», споживач має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит відмовитися від договору про споживчий кредит без пояснення причин, у тому числі в разі отримання ним грошових коштів.

Але зверніть увагу, що про намір відмовитися від договору про споживчий кредит слід письмово повідомити кредитора до закінчення 14-денного строку. А протягом 7 днів з дати подання такого повідомлення про відмову, треба повернути грошові кошти, одержані за договором та сплатити проценти за період з дня одержання коштів до дня їх повернення за ставкою, встановленою договором.

У такому випадку жодні інші платежі споживач не зобов’язаний сплачувати. У випадку виникнення спорів із кредитором, довести свою правоту можна шляхом подання скарги до Нацбанку або ж через суд.

Звертаємо також увагу, що з 01.01.2021 якщо мікрокредит, отриманий вами, відноситься до споживчих, то сукупна сума неустойки (штраф, пеня) та інших платежів, що підлягають сплаті споживачем за порушення виконання його зобов’язань на підставі договору про споживчий кредит, загальний розмір кредиту за яким не перевищує розміру однієї мінімальної заробітної плати, не може перевищувати розміру подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін. Окрім цього, заборонено змінювати процентну ставку за споживчим кредитом в бік погіршення умов для споживача.

В разі виникнення додаткових запитань, звертайтесь! Будемо раді допомогти!