Європротокол
Грудень 28, 2020
Нові правила розмитнення “євроблях”.
Січень 27, 2021
Показати все

Потрапили в ДТП – не забудьте повідомити страхову!

Багато водіїв оформляють страхові поліси лише тому, що «так треба», адже цього вимагає законодавство і за відсутність у водія діючого страхового полісу поліція може накласти штраф у розмірі 425 грн.

Проте, розуміння справжньої цінності страхових полісів приходить під час ДТП. Від того, наскільки надійну страхову компанію Ви обрали та як швидко звернулись до страхової залежить успішність відшкодування завданої під час ДТП шкоди.

Автоцивілка і КАСКО: не плутати!

Перш за все, звернемо увагу, що страховий ринок пропонує два основних види автострахування: ОСЦПВ (автоцивілка) та КАСКО. Важливо розуміти, що ці два види автострахування є абсолютно різними та мають різну мету. Так, за автоцивілкою страхується цивільно-правова відповідальність власників наземних транспортних засобів. Наявність полісу автоцивілки є обов’язковим в Україні і недарма, адже за його допомогою Ви страхуєте свою цивільну відповідальність перед іншими особами за завдану їм з Вашої вини шкоду.

В свою чергу КАСКО страхує безпосередньо лише Ваш транспортний засіб і його дія не поширюється на майно чи транспортні засоби інших осіб, які разом з Вами є учасниками одного ДТП. Цей вид страхування захищає Ваше авто від будь-яких ризиків, що можуть трапитися під час його експлуатації: викрадення, грабіж, збитки внаслідок ДТП (незалежно від того, хто винуватець) та будь-яке інше пошкодження. КАСКО не являється обов’язковим, на відміну від автоцивілки, хоча, звичайно, його наявність тільки вітається.

Про порядок дій при ДТП нами буде розказано в окремій статті. А тут ми розповімо про те, що необхідно зробити для отримання страхового відшкодування, якщо Ви є потерпілим, тобто Вашому майну та/або здоров’ю завдано шкоди в результаті ДТП з вини іншої особи. І так, порядок Ваших дій при настанні ДТП, виглядатиме приблизно так:

  • Записати дані страхового полісу винуватця ДТП, його прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання і місце реєстрації.
  • Невідкладно, проте не пізніше 3 робочих днів письмово повідомити в його страхову компанію про ДТП (форми таких повідомлень переважно розміщуються на сайтах страхових компаній). Якщо винуватець ДТП не має страхового полісу автоцивілки або його страхова компанія-банкрот, тоді Вам необхідно звертатися безпосередньо в Моторно-транспортне страхове бюро України (МТСБУ), яке проводить виплати потерпілим.
  • Повідомити про ДТП так само і свою страхову компанію, щоб убезпечити себе від можливих претензій.
  • Зробити копію протоколу про адміністративне правопорушення, складеного на винуватця ДТП. В подальшому радимо стежити за розглядом справи про притягнення цієї особи до адміністративної відповідальності у суді, з’являтись на судові засідання як потерпілий, давати свої пояснення. Адже встановлення судом вини даної особи у вчиненні ДТП є дуже важливим.
  • Протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП* страховик повинен направити свого представника (працівника, аварійного комісара або експерта) для визначення причин настання страхового випадку і розмірів збитку.

*Дуже важливо протягом цього часу зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП. Це необхідно для того, аби забезпечити представнику страхової можливість провести огляд пошкодженого майна (транспортних засобів). Якщо страховик не направить свого представника протягом вказаного часу, то Ви маєте право викликати свого аварійного комісара (експерта) і визначити розмір збитку. При цьому, вартість експертизи також підлягає відшкодуванню страховою компанією.

6) Якщо представником страхової компанії було занижено розмір завданих Вам збитків (а такі ситуації досить поширені), радимо звернутись до незалежного експерта-оцінювача і на підставі його висновку вимагати відповідні виплати.

7) Протягом 30-ти робочих днів з дня подання повідомлення про ДТП Ви повинні подати страховикові заяву про страхове відшкодування. У ст.35 Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» встановлені вимоги до цієї заяви і перелік необхідних документів.

А далі… доведеться чекати. Так, страхова компанія впродовж 15 днів з дня узгодження нею розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше чим через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, зобов’язана у разі визнання нею вимог заявника обґрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування і виплатити його.

Якщо страхова компанія відмовила Вам у виплаті, або ж пройшов зазначений вище час, проте ніяких виплат здійснено не було, то тут без допомоги адвоката не обійтися. Ми допоможемо Вам з’ясувати, чи законні дії страхової та як домогтися відшкодування завданих збитків.

Бережіть себе та своїх близьких, будьте уважні за кермом і щасливої Вам дороги!)