Штрафи за «євробляхи» – за що, скільки і що нового 
Лютий 11, 2021
ЧИ МОЖЕ ДЕРЖАВА ЗОБОВ’ЯЗАТИ РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ВІД КОРОНАВІРУСУ?
Березень 9, 2021
Показати все

ФОП і штрафи Держпраці за неоформленого на роботу працівника

Незважаючи на карантин, Держпраці продовжує перевірки ФОП на дотримання вимог законодавства про працю. Особливо ретельно перевіряє, чи оформлені працівники на роботу.

Так, з 2019 року в Україні діє новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, за яким здійснюється перевірка оформлення працівників.

Зверніть увагу! Для того, аби прийти до вас із позаплановою перевіркою інспектору праці достатньо буде скарги того, хто працює у вас без оформлення трудових відносин. Також останнім часом почастішали перевірки за рішенням керівника Держпраці після аналізу інформації зі ЗМІ та інших джерел. Так, рекламуючи свою діяльність у Фейсбуці, Інстаграмі чи інших соціальних мережах, будьте готові до того, що така інформація «моніториться» не лише вашими потенційними клієнтами чи покупцями, а й контролюючими органами.

При цьому інспектори Держпраці можуть прийти без повідомлення в будь-який час, якщо мають факти і докази, що у вас працюють неоформлені працівники, або ви порушуєте законодавство про працю. Вони мають право заходити в будь-які виробничі чи службові приміщення, перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, спілкуватися з вашими працівниками, робити фото, відео- або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

За результатами перевірки інспектор праці складе акт інспекційного відвідування і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю видасть припис щодо їх усунення. Також за виявлені порушення на вас буде накладено штраф* у відповідності до ст.265 Кодексу законів про працю. На сьогодні штраф для ФОП за неоформленого працівника становить 10 мінімальних заробітних плат, тобто 60 000 грн. (якщо правопорушення виявлено вперше), або 30 мінімальних заробітних плат, тобто 180 000 грн. (за повторне протягом 2 років вчинення правопорушення)**.

Чимало ФОП-роботодавців цікавляться, чи повинні вони сплачувати штраф, якщо виконають вимоги припису Держпраці у встановлені в такому приписі строки? Адже згідно ст. 7 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідь на це питання дав Верховний Суд у своїй постанові від 19.02.2021 по справі № 823/328/18 за позовом ФОП, яка оскаржила постанову Держпраці про накладення штрафу за порушення трудового законодавства. Позивач вважала, що на неї незаконно накладено штраф, оскільки вона вчасно усунула порушення, виконавши вимоги припису Держпраці.

Проте, Верховний Суд наголосив, що виконання вимог припису у встановлений законодавством строк не є підставою для незастосування відповідальності, передбаченої ст. 265 Кодексу законів про працю. Суд зазначив, що «… штрафні санкції … жодним чином не стосуються невиконання припису. Відповідальність за такі порушення передбачена статтею 265 КЗпП України, а усунення виявлених порушень при проведенні перевірки не є підставою для скасування штрафних санкцій, які застосовані за сам факт вчинення порушення у сфері законодавства про працю» (аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного суду від 25.04.2018 по справі № 804/2806/17, від 28.02.2020 року по справі № 818/584/17).

* Увага: Платників єдиного податку 1-3 груп не можуть оштрафувати за неоформлених працівників в разі виявлення правопорушення вперше! Так, за першого проступку інспектор праці має обмежитись попередженням і зобов’яти усунути порушення.

** Важливо! Якщо сплатите 50% штрафу упродовж 10 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, Держпраці зарахує це як погашений штраф у повному обсязі (абз.14 ст. 265 Кодексу законів про працю).

В разі виникнення додаткових запитань, звертайтесь за тел. +380678318107, будемо раді допомогти)